ciąża i poród, rodzicielstwo, wszystkie

Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży – jak go wybrać i czy w ogóle jest potrzebny

Właśnie się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży. Radość, że się udało miesza się ze strachem czy z maluszkiem wszystko jest ok. Zaczynasz brać witaminy, zmieniasz dietę na zdrowszą, odstawiasz używki, wykonujesz ćwiczenia dla ciężarnych i robisz całą masę innych rzeczy, żeby tylko zapewnić swojemu maleństwu wszystko co najlepsze. A co z jazdą samochodem? Zapinasz pasy bezpieczeństwa? Korzystasz z adaptera?

 

Bezpieczna pozycja w aucie

Jak siedzieć w aucie żeby było to dla nas bezpieczne? Przede wszystkim, plecy powinny przylegać do oparcia fotela. Między brzuchem a kierownicą należy zachować bezpieczną odległość (minimum 25 cm), tak aby dać przestrzeń dla otwierającej się poduszki powietrznej. Następnie, część biodrową pasa prowadzimy pod brzuchem, przez miednicę i biodra, a górną nad brzuchem przez środek barku i klatki piersiowej. Po przeprowadzeniu pasa naciągamy go, aby zniwelować luz i tym samym ryzyko przeskoczenia pasa na nasz brzuch. Warto również korzystać z adapterów do pasów bezpieczeństwa.

 

Adapter do pasów – po co to komu

Niestety nadal wiele kobiet jest przekonanych, że zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest zbędne. Przecież są niebezpieczne, bo naciskają na brzuch. Owszem źle zapięte pasy mogą być groźne dla nienarodzonego dziecka, ale nie zapięte pasy są groźne zarówno dla matki jak i dziecka. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo należy korzystać z adaptera do pasów. Ktoś powie po co i na co. Przecież ułożę sobie pas pod brzuchem i też będzie dobrze. Otóż nie będzie. Dla kobiety w ciąży i maluszka w brzuchu nawet ostre hamowanie może być niebezpieczne, a co dopiero kolizja lub wypadek. W momencie zderzenia samochodu przyspieszenie działające na pasażerów sprawia, że kobieta w ciąży może ważyć od 3 do 5 ton! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pas w trakcie zderzenia podniesie się do góry a kobieta zanurkuje na podłogę samochodu (sytuacja, gdy w czasie zderzenia czołowego mama ześlizguje się pod pasem biodrowym do przodu). Ponadto nawet przy gwałtownym hamowaniu pas bez założonego adaptera może zgniatać brzuch. To natomiast zwiększa ryzyko poronienia, odklejenia się łożyska lub uszkodzenia płodu.

adapter do pasów po co

 

Adapter do pasów – jak go wybrać

Przy wyborze adaptera warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

1. Czy można go stosować od pierwszych miesięcy ciąży. Maluszka należy chronić już od pierwszych tygodni, nie trzeba czekać do momentu aż brzuch będzie widoczny.

2. Czy można go stosować na przednim i tylnim siedzeniu. Czasami może się zdarzyć, że będziesz musiała przesiąść się na tył. Warto mieć pewność, że wtedy również możesz bez problemu korzystać z adaptera.

3. Jeśli można go montować na tylnim siedzeniu upewnij się, że będzie pasował do Twojego auta. Niektóre z adapterów można montować z tyłu jedynie za pomocą ISOfix.

3. Czy można w nim jeździć zarówno w spodniach jak i w spódnicy. Z modeli, które są przystosowane głównie do spodni można również korzystać w spódnicach. Ale jest to zwyczajnie niewygodne.

4. Z jakiego materiału jest zrobiony. Ważne żeby nie ślizgał się na siedzeniu. Ponadto dobrze aby materiał był oddychający.

5. Czy został wyprodukowany zgodnie z normami bezpieczeństwa określonymi w Regulaminie Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (EKG ONZ  16 lub ECE R 16).

Adapter do pasów – kupić czy wypożyczyć

Jeśli podróżujesz autem sporadycznie warto zastanowić się nad wypożyczeniem adaptera. W większości dużych miast są wypożyczalnie, które posiadają takie adaptery. Niektóre z nich oferują również wysyłkę wypożyczonej rzeczy pod wskazany adres.

Jeśli natomiast bardzo często poruszasz się samochodem warto pomyśleć o kupnie adaptera, chociażby używanego.

Spróbuj również popytać znajomych młodych mam. Może mają taki adapter i z chęcią Ci go użyczą.

 

Twierdzisz, że to zbędny wydatek? No cóż… Nikt Cię nie zmusza do korzystania z adaptera. Ale właściwie możesz odstawić również witaminy, zdrową dietę i całą resztę. Przecież to też zbędny wydatek 😉

A tak całkiem poważnie – jeżeli masz możliwość kupić nowy, używany, pożyczyć od znajomych lub wypożyczyć go z wypożyczalni, nie zastanawiaj się ani chwili. Życie i zdrowie Twojego maluszka jest bezcenne. Zresztą później zawsze możesz  go odsprzedać.

Na koniec proponuję obejrzeć jeszcze dwa filmy. Być może dadzą trochę więcej do myślenia.

Crash test manekina symulującego kobietę w ciąży BEZ adaptera do pasów bezpieczeństwa

Crash test manekina symulującego kobietę w ciąży Z adapterem do pasów bezpieczeństwa

Może zainteresuje Cię również wpis o warsztatach Bezpieczny Maluch i aplikacji Pierwsza Pomoc Nestle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge