Bezpieczny maluch czyli jak zadbać o swoją pociechę w domu i w podróży

bezpieczny maluch - tata

Chyba każdy z rodziców chce dla swojego malucha jak najlepiej. Czasami świadomość tego, że dziecku może się coś stać trochę nas przeraża. A panika to niestety najgorszy wróg młodych i niedoświadczonych rodziców. Bo jak to mówią „tylko spokój może nas uratować”. Żeby trochę przygotować się na różne sytuacje, które pojawią się wraz z przyjściem dziecka na świat zapisujemy się np. do szkoły rodzenia. Jeśli jednak macie czas i możliwości proponuję również rozejrzeć się za innymi zajęciami dla przyszłych rodziców. Na szczęście coraz więcej tego typu szkoleń jest bezpłatna. Trzeba tylko mieć refleks żeby załapać się na wolne miejsca.

Wraz z Kamilem jeszcze przed porodem mieliśmy okazję uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach „Bezpieczny Maluch”.

Jako rodzice bardzo polecamy tego typu zajęcia. Jeśli warsztaty są organizowane również w Waszym mieście nie zastanawiajcie się ani chwili. Naprawdę warto skorzystać.

bezpieczny maluch

Bezpieczny maluch – o warsztatach

Warsztaty adresowane do kobiet w ciąży

Spotkania są organizowane w ramach Kampanii Bezpieczny Maluch, która jest najszerszą w Polsce akcją skierowaną do kobiet w ciąży i rodziców mającą na celu edukację z zakresu bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju dziecka. W ramach Kampanii na terenie całej Polski odbywają się bezpłatne warsztaty dla rodziców. Misją Kampanii jest zwiększenie świadomości dotyczącej bezpiecznego macierzyństwa oraz pomoc rodzicom w bezpiecznym i zdrowym rozwoju ich dziecka. Kluczowymi tematami realizowanymi na warsztatach są pierwsza pomoc prowadzona przez ratownika medycznego Kampanii Bezpieczny Maluch (jest to nasz autorski warsztat który cieszy się ogromnym zainteresowaniem) oraz „Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży” prowadzone przez eksperta fotelikowego. Tematami towarzyszącymi są informacje z zakresu karmienia piersią, pielęgnacji skóry matki i dziecka, zabezpieczenie przyszłości dziecka itp.

Warsztaty realizujemy z pasją i dużym zaangażowaniem, naszym celem jest przekazanie wiedzy która może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci i tak faktycznie jest. Coraz częściej dostajemy e-maile z podziękowaniami od rodziców którym udało się uratować życie dziecka które doznało nagłego stanu zagrożenia życia i zdrowia. Rodzice piszą, że gdyby nie udział w warsztatach Bezpiecznego Malucha, to nie byliby w stanie odpowiednio zareagować.

Na warsztaty zapraszamy też osoby z najbliższego otoczenia ciężarnej. Do autorskiego warsztatu dotyczącego ratowania życia dzieci w 2014 roku dołączyliśmy kolejny autorski program – „Udzielanie pierwszej pomocy kobiecie ciężarnej”.

Nie każdy wie, że panie „z brzuszkami” są bardziej narażone na dolegliwości zdrowotne, których skutkiem może być nagłe omdlenie lub zasłabnięcie. Należy pamiętać, że u ciężarnej mamy mniej czasu na skuteczną resuscytację niż w przypadku innej osoby bądź dziecka oraz że czynności ratownicze wyglądają troszkę inaczej niż w przypadku innych dorosłych.

bezpieczny maluch - warsztaty

Bezpieczny maluch – tematy

Temat główny –Pierwsza pomoc [60 minut]

 • Pierwsza pomoc w stanach nagłych u kobiet w ciąży
 • Pierwsza pomoc w stanach nagłych u niemowląt (bezdech, ciało obce w drogach oddechowych, utrata przytomności)
 • Unikanie zagrożeń
 • Bezpieczny sen niemowlęcia (Zespół Śmierci Łóżeczkowej – SIDS)

Temat główny – Bezpieczny Maluch w podróży [40 minut]

 • Prawidłowy dobór fotelika do samochodu
 • Zasady bezpiecznego przewożenia dziecka w samochodzie
 • Prawidłowy montaż fotelika

Temat główny – Bezpieczeństwo kobiety ciężarnej [35 minut]

 • Pierwsza Pomoc w stanach nagłych u kobiet w ciąży
 • Ciąża a pasy bezpieczeństwa i poduszka powietrzna w samochodzie
 • Prawidłowa jazda w pasach bezpieczeństwa
 • Nieprawidłowe ułożenie pasa biodrowego, poważnym zagrożeniem dla ciąży
 • Miejsca w samochodzie które powinna unikać kobieta w trzecim trymestrze ciąży
 • Czy poduszka powietrzna jest bezpieczna w ciąży?

Tematy towarzyszące:

 • Pielęgnacja skóry kobiet w ciąży [10 minut]
 • Żywienie niemowląt [20 minut]
 • Komórki macierzyste – świadoma inwestycja w przyszłość [10 minut]
 • Wsparcie laktacji/prawidłowy dobór akcesoriów do karmienia [10 minut]

Dodatkowe atrakcje:

 • Konkurs z nagrodami

Bezpieczny maluch – jak się przygotować na warsztaty

Przede wszystkim zadbaj o wygodny strój. Jeśli masz problem z siedzeniem dłużej na twardym krześle może warto pomyśleć o poduszce, którą położysz sobie pod pupę. Zabierz jakieś przekąski, spotkanie trwa około 4 godzin więc można zgłodnieć. Na szczęście nikt nie widzi problemu jeśli w trakcie zajęć wyjmiesz jakiś owoc, batonika czy coś do picia. Nie martw się jeśli zapomniałaś wody – partner spotkania o nią zadbał. Zabierz ze sobą notes i długopis, być może będziesz chciała zapisać ważne informacje.

Bezpieczny maluch – oczywiste oczywistości

Czyli niektóre z informacji jakie wynieśliśmy z warsztatów. Niby wydają się oczywiste, a jednak warto o nich mówić i przypominać.

 • fotelik samochodowy, żeby zapewniał bezpieczeństwo musi być wpięty pod odpowiednim kątem – około 40 stopni
 • tzw. pałąk (ta część dzięki której możemy przenieść fotelik) powinien być podniesiony; zapewnia to większe bezpieczeństwo naszemu dziecku podczas wypadku
 • przed kupnem fotelika należy przymierzyć go w swoim samochodzie
 • tak samo jest bazą isofix jeśli się na nią zdecydujemy (to, że fotelik bez bazy pasuje do naszego auta nie jest równoznaczne z tym, że baza również będzie pasować)
 • przy wpięciu fotelika pasami pasy powinny być dobrze naciągnięte
 • dużo bezpieczniejsze dla malucha jest wpięcie go w fotelik w cienkim ubranku i ewentualne przykrycie kocem niż upychanie go w kombinezonie
 • jeśli wprowadzamy stałe pokarmy i maluch dopiero zaczyna swoją przygodę z gryzieniem lepiej nie robić tego w foteliku do karmienia; jest wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko nie przyzwyczajone do samodzielnego rozdrabniania pokarmu zakrztusi się po kilku kęsach; jeśli będzie poza fotelikiem wtedy łatwiej i szybciej będziemy mogli udzielić mu pierwszej pomocy, zamiast szarpać się z pasami w foteliku
 • nie każde chwilowe zatrzymanie oddechu wymaga od nas dzwonienia na 112 czy 999, z większością takich przypadków możemy poradzić sobie sami, gdyż maluch może się zapowietrzyć np. ze złości lub od płaczu

Bezpieczny maluch – pozostałe informacje

Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o zajęciach?

Są trochę długie ale wiedza jaką uzyskaliśmy jest bardzo cenna. Warsztaty prowadzone są w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Instruktorzy oprócz tego, że są ratownikami medycznymi, są również rodzicami. Oprócz wiedzy teoretycznej możemy przećwiczyć metody pierwszej pomocy na małych lalkach. W trakcie przerwy możemy dodatkowo spotkać się i porozmawiać ze specjalistami. którzy biorą udział w warsztatach. Naprawdę profesjonalnie i rzeczowo odpowiadają na każde pytanie. Każda z przyszłych mam na wejściu otrzymała drobne upominki od partnerów kampanii. Sponsorzy mają swoje stoiska i w trakcie zajęć pojawiają się krótkie filmiki z ich produktami. Jednak nie jest to robione w nachalny, narzucający się sposób i nie ma się wrażenia, że zajęcia są jedynie 4 godzinnym pasmem reklam.

A co jeśli niestety nie mamy możliwości uczestnictwa w takich zajęciach? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z aplikacji na telefon Nestle – Pierwsza Pomoc (więcej informacji znajdziesz we wpisie Pierwsza pomoc Nestlé – aplikacja na telefon ). Aplikacja dostępna jest zarówno w App Store jak i Google Play.

Jeden komentarz przy “Bezpieczny maluch czyli jak zadbać o swoją pociechę w domu i w podróży

 1. Kamil napisał/a:

  Jak dla mnie takie różne warsztaty to mega fajna sprawa. Jako przyszły tata sporo się dowiedziałem o fotelikach i niektóre informacje były mega zaskakujące.
  Polecam taką formę zdobywania wiedzy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge