Biustonosz do karmienia – jak go wybrać

biustonosz do karmienia

Po porodzie biustonosz będzie Ci prawdopodobnie towarzyszył całą dobę. A przy najmniej na samym początku będzie Twoim nieodłącznym towarzyszem. Odgrywa on dużą rolę w utrzymaniu biustu na miejscu, dzięki czemu piersi mają większe szanse zachować swoją jędrność i ładny kształt. Właśnie dlatego powinien być dobrze dopasowany. To dzięki niemu i wkładkom laktacyjnym mleko z Twoich piersi nie będzie brudzić Ci bielizny.  Jak go wybrać i kiedy kupić? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Biustonosz do karmienia – kiedy go kupić

Najlepiej udać się po zakup biustonosza pod koniec ciąży. Czyli nie wcześniej niż w dziewiątym miesiącu. Jednak warto ten zakup zrobić przed porodem. Po narodzinach maluszka będziesz miała na to znacznie mniej czasu.

Biustonosz do karmienia – odpowiedni rozmiar

Zmierz się centymetrem krawieckim, na wydechu, nie ściskając za bardzo. Nie mierz się w ubraniach. Aby ustalić właściwy rozmiar musisz zdjąć, bluzkę czy koszulkę. Od miary pod biustem odejmij 5 (obwód zmniejszy się po porodzie). Następnie zaokrąglij tę liczbę w dół do najbliżej sąsiadującej piątki. Pamiętaj, żeby podczas ustalania rozmiaru zdjąć wszystkie swetry, bluzy i podkoszulki. Czyli jeśli Twój obwód wynosi 87cm – 5cm = 82cm, to znaczy, że najbliższa sąsiadująca piątka to 80cm. Czyli Twój rozmiar wynosi 80. Następnie zmierz obwód biustu w jego najszerszym miejscu czyli mniej więcej na wysokości sutków. Możesz to zrobić w miękkim biustonoszu. Różnica między zaokrąglonym do piątki obwodem pod biustem a obwodem piersi będzie decydowała o rozmiarze miseczek.

biustonosz do karmienia gwiazdki

Bon Prix, cena 79,99 zł – 2 szt

Biustonosz do karmienia – przymierz go dokładnie

Podczas mierzenia biustonosza wypróbuj go dokładnie. Nie zapinaj biustonosza na ostatnią haftkę, zapnij go na pierwszą. Nie chodzi przecież o to, by Cię uciskał i tworzył fałdki na plecach. Ponadto gdy się nieco rozciągnie będziesz miała jeszcze kilka w zapasie. Pochyl się do przodu by prawidłowo ułożyć piersi w miseczkach to znaczy nagarnij je w kierunku od pachy. Podnieś ręce do góry, pomachaj nimi, wyciągnij przed siebie. Sprawdź, czy podstawa stanika czyli obwód pod biustem nadal jest na swoim miejscu, czy nie podjeżdża ku górze i nie wsuwa się na piersi. Pas powinien być na tyle ciasny, by dało się wsunąć pod niego maksymalnie dwa palce. Jeśli stanik ma fiszbiny, sprawdź, czy ich zewnętrzne końcówki sięgają aż do pachy i nie uciskają kanalików mlecznych. Sprawdź czy biustonosz nigdzie cię nie obciera, nie gniecie, nie krępuje Twoich ruchów. Fiszbiny nie powinny drapać. Zwróć uwagę na to, jak są obszyte, czy końcówki nie przedziurawią materiału i nie zaczną kłuć. Wykończenia nie mogą podrażniać skóry. Przesuń palec wzdłuż szwów i ozdób, zwłaszcza wewnątrz miseczki. Sprawdź, czy są gładkie. Zwróć uwagę czy na wysokości sutka nie przechodzi żaden szew i czy nic Cię nie obciera. Na koniec załóż bluzkę i zobacz, czy biust dobrze wygląda. Nie wciskaj się na siłę w rozmiar jaki nosiłaś przed ciążą. Możesz sobie tym tylko zaszkodzić i zdeformować bardzo wrażliwe piersi. Nie kupuj także biustonosza na zapas czyli większego od obecnego rozmiaru. Dokładnie się wymierz i zaopatrz w bieliznę w takim rozmiarze, jaki akurat nosisz. Lepiej unikać również bielizny rosnącej razem z biustem. Elastyczne biustonosze nie zapewniają piersiom wystarczającego podtrzymania, piersi w nich podskakują, a skóra nadmiernie się rozciąga.

biustonosz do karmienia błękitny

Szykowna Mama, cena 49 zł

Biustonosz do karmienia – na co jeszcze zwrócić uwagę

Biustonosz powinien być lekki, przewiewny i wykonany z naturalnych materiałów np. bawełniany. Zaleca się, by miał szerokie ramiączka. Nie może Cię uciskać, gdyż piersi w tym okresie są bardzo wrażliwe. Jeśli możesz kup sobie dwa modele biustonoszy – z fiszbinami i bez. Ten miękki przyda się na noc.  Sprawdź, czy klamerki przy obu miseczkach łatwo można odpiąć jedną ręką. Podczas karmienia drugą ręką będziesz podtrzymywać bobasa. Zwróć uwagę czy odpinaniu towarzyszy trzask, czy dzieje się to raczej bezgłośnie. Czasem malucha potrafi obudzić najcichszy dźwięk (jak np klamerka od miseczki biustonosza). Warto zobaczyć w lustrze jak wygląda biustonosz po odpięciu miseczki. Część biustonoszy odsłania całą górę piersi, inne mają jeszcze szeroki pas materiału przebiegający nad brodawką. W niektórych biustonoszach można spotkać przypinkę oznaczającą pierś, z której ostatnio dziecko było karmione. Warto wybrać materiał, który szybko schnie, plamy z mleka są pożywką dla bakterii, więc tę część bielizny trzeba często prać. Trzeba również wybrać kolor. Najlepiej mieć jasny i ciemny biustonosz na zmianę.

biustonosz do porodu różowy

Bon Prix, cena 54,99 zł

Biustonosz do karmienia – gdzie kupić

Jeśli masz możliwość podjedź do sklepu gdzie są braffiterki. One pomogą Ci w wybraniu odpowiedniego modelu i rozmiaru. W sklepie stacjonarnym dopytaj o możliwość ewentualnego zwrotu lub wymiany bielizny na inny model. Jeśli zdecydujesz się na kupno biustonosza przez internet przeczytaj regulamin aby mieć pewność, że jeśli rozmiar lub model Ci nie podpasują będziesz mogła wymienić lub zwrócić bieliznę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości napisz maila do sprzedawcy.

biustonosz do karmienia czarny

Piękna Mama, cena 55 zł


Może Cię również zainteresować wpis Koszula do porodu – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge