Dzień dobry zła matko czyli witaj w wyścigu szczurów dla niemowląt

niemowlę w okularach

Czy czasem przeglądając profile społecznościowe niektórych matek nie masz wrażenia, że ktoś mówi do Ciebie:  Rozsiądź się wygodnie z kawą w ulubionym fotelu a ja zasypię Cię informacjami o postępach mojego dziecka. Już siedzi, raczkuje, chodzi, korzysta z nocnika. Twoje jeszcze tak nie robi? Zła matko – widocznie za mało się starasz. Kupujesz ubranka w Lidlu, Pepco czy Biedronce? Ewentualnie na wyprzedażach w sieciówkach? Jak możesz! Nie wrzucasz codziennie kilkunastu zdjęć swojego dziecka na profile społecznościowe? To dlatego, że go nie kochasz i nie chcesz się nim chwalić.

niemowlę i dziewczynka

Wiadomo, że wchodzisz na te profile na własną odpowiedzialność. Przeglądasz bo jesteś ciekawa jak sobie radzą inne mamy i jak rozwijają się inne maluszki. Wszystko fajnie, wszystko pięknie. Do momentu gdy nie zaczynasz siebie i dziecka porównywać do innych. Bo moje jeszcze tego nie robi. A może już powinno. A jak jeszcze usłyszysz od kuzynki, sąsiadki czy znajomej pogardliwie Jak to?! Ma już tyle miesięcy a jeszcze tego nie robi?! Mój maluszek robił to już dwa miesiące wcześniej. Taaak…. w wieku dwóch miesięcy pewnie zaczął siedzieć, trzech raczkować, a czterech poszedł na nogi. I pewnie pierwsze słowo wypowiedział gdy miał miesiąc, a było nim nie banalne mama czy tata tylko przeintelektualizowany.

niemowlę
Daj swojemu maluchowi rozwijać się we własnym tempie. Oczywiście jeśli coś Cię niepokoi porozmawiaj o tym np ze swoim pediatrą czy położną. Jeśli Twoje obawy są uzasadnione taka osoba powinna pokierować Cię do specjalisty. Ale nie wymuszaj na dziecku siedzenia, raczkowania itp. tylko dlatego, że maluch babki z ekranu telefonu już tak robi. Wspieraj, stymuluj ale nic na siłę. Jedne maluszki szybciej stają na nogi a innym łatwiej przychodzi powtarzanie wyrazów. Nie porównuj swojego dziecka do bobasa sąsiadki czy koleżanki. Każdy z nas ma inny zestaw genów, inne predyspozycje.

Daj swojemu dziecku szansę na rozwój we własnym tempie. Twoje dziecko na pewno będzie Ci wdzięczne.


zdjęcia Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge