Pamiętajcie o odblaskach

alejka nocą

Czy wiecie, że w nocy, przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie z około 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe z odległości nawet 150 metrów!

Przyszła jesień. Niestety nie złota polska jesień, pełna słońca i ciepłych dni. Przyszła do nas deszczowa, zimna i niezbyt przyjemna jesień. Dni robią się coraz krótsze, słońca coraz mniej, a my powyciągaliśmy z szafy szare, bure i ciemne ubrania. No cóż… uroki tej pory roku. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na to aby te ponure wieczory spędzić w domu, przy kubku gorącej herbaty i z książką w ręku. Musimy przemieszczać się do pracy, szkoły, normalnie żyć. Warto jednak pamiętać o tym, że jesteśmy teraz dużo mniej widoczni na drodze. Powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych i kierujących pojazdami. To że Ty widzisz jadący pojazd, widzisz jego światła nie oznacza wcale, że kierowca widzi Ciebie.

droga nocą

Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Samochód poruszający się z prędkością  np. 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów! Czym wcześniej kierowca zauważy pieszego na jezdni tym skuteczniej zahamuje.

Często wystarczy jeden element odblaskowy umieszczony w widocznym miejscu aby zwiększyć naszą widoczność i tym samym zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze. Widocznym czyli takim, aby odblask znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny zarówno dla kierowców nadjeżdżających z tylu jak i z przodu.

Warto przypomnieć, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych nakłada na nas Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.

Art. 11

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem
zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób
widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze
przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej
pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Za nieprzestrzeganie przepisów możemy zostać ukarani mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Ponadto jeśli podczas zamiejskiego, nocnego spaceru pieszy zostanie potrącony przez samochód, rozpatrujący sprawę sąd może uznać, że poprzez nieposiadanie odblasku przyczynił się do zaistnienia wypadku. W konsekwencji może okazać się, że ubezpieczyciel sprawcy wypadku nie pokryje części kosztów związanych z rehabilitacją, a na odszkodowanie nie ma co liczyć.

Powinniśmy jednak postarać się aby noszenie odblasków stało się naszym dobrym nawykiem zawsze i wszędzie, nie tylko ze względu na kary finansowe.. Nasze plany mogą się zmienić i nie wrócimy do domu przed zmierzchem. W tej sytuacji naprawdę warto mieć w torebce, plecaku lub kieszeni element odblaskowy, który bez problemu założymy.

odbicie w kałuży

Odblaski nie muszą być nudne, nie muszą też być drogie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę elementy odblaskowe znalazłam co najmniej kilka sklepów, które oferują całą gamę odblaskowych przedmiotów. Znajdziemy coś dla dorosłych, dla dzieci, dla zwierzaków, rowerzystów. Do wyboru, do koloru.

Osobiście spodobała mi się oferta dwóch sklepów

Odblaski 24 (odblaski24.com.pl)

odblaski

Kamizelki Odblaskowe (kamizelkiodblaskowe.com.pl)

odblaski - kamizelki i inne

Ale elementy odblaskowe możemy znaleźć również na stacjach benzynowych, w małych sklepikach czy w popularnych dużych sklepach . Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

Jeśli wybieracie kamizelkę odblaskową warto zwrócić uwagę na to czy spełnia ona normę Unii Europejskiej  EN ISO 20471 (jest to aktualna wersja normy EN 471). Norma ta  jasno określa wymagania dotyczące barwy i odblaskowości. Kupując  kamizelkę z tym znaczkiem mamy pewność, że będziemy widoczni na drodze. Niestety nie wszystkie kamizelki spełniają te wymagania i czasami możemy kupić coś co nie do końca poprawi naszą widoczność na drodze.

 

Pamiętajcie, że odblaski świetnie i modnie 😉 wyglądają na nas, na naszych najbliższych, na rowerze, na wózku, na naszym czworonogu. Mogą to być naklejki, spraye, kamizelki, chusty, opaski, zawieszki, maskotki, plecaki, smycze, obroże i wiele, wiele innych. Najważniejsze żeby w ogóle były!

 Na zdjęciu kamizelka odblaskowa  Trixie Safety Vest. Dostępna np w sklepie Karusek lub KrakVet.

 

I pamiętaj – elementy odblaskowe to koszt kilku lub kilkudziesięciu złotych.

Życie i zdrowie jest bezcenne.


źródło informacji Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge