czas wolny, dziecko, rodzicielstwo, wszystkie

Jak przewozić dziecko w foteliku zimą

 

Jak przewozić dziecko zimą w foteliku? Lepiej ubrać je w ciepłą kurtkę, kombinezon czy może wybrać śpiworek? Co jest dla niego najbezpieczniejsze? Wydaje nam się, że gdy jest zimno powinniśmy przewozić dziecko w foteliku w ciepłej kurteczce lub kombinezonie. Nic bardziej mylnego. Taka odzież owszem, sprawia, że maluchowi jest ciepło, jednak jednocześnie znacznie obniża jego bezpieczeństwo podczas podróży. Co zatem zrobić żeby maluch był jednocześnie bezpieczny i ciepło ubrany?

Gdy wsadzimy malucha do auta powinniśmy zdjąć mu ciepłą kurtkę przed zapięciem pasów. Gdy już zapniemy pasy i dobrze je dopasujemy możemy przykryć dziecko kocem lub zdjęta kurtką. Dobrym rozwiązaniem są również śpiworki lub koce, które można wpiąć do fotelików w taki sposób żeby nie zasłaniały pasów ani nie znajdowały się pomiędzy pasami a ciałem dziecka. W sklepach bez problemu znajdziemy rozwiązania dostosowane do fotelików dla mniejszych jak i dla większych dzieci. Minusem tego rozwiązania jest to, że gdy trzeba malucha wyjąć z fotelika musimy pomyśleć o jakimś przykryciu, np. kocu.

Dlaczego nie można przewozić dziecka w foteliku w kurtce?

Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko wyślizgnie się z pasów bezpieczeństwa.  Ktoś powie, że przecież można mocniej naciągnąć pasy i to wystarczy. Otóż nie wystarczy. Siły, które działają podczas zderzenia są zupełnie inne niż te, kiedy rodzic zapina dziecko. Powodują one, że pasy uprzęży ściskają i w pewien sposób „kompresują” materiał, z którego wykonana jest kurtka lub kombinezon. Tracą one więc praktycznie całą swoja objętość, a pozostaje po nich pusta przestrzeń, czyli dodatkowy luz na pasie uprzęży. Może on być nawet tak duży, że między dziecko a uprząż da się włożyć całą rękę! W przypadku zderzenia maluch wypadnie lub wyślizgnie się z fotelika.

Tak tak, ja wiem, napewno jesteś bardzo dobrym, bezkolizyjnym kierowcą z wieloletnią praktyką. Nie wątpię, że tak właśnie jest. Być może masz mnóstwo przejechanych godzin i naprawdę duże umiejętności. Ale na drodze są również inni uczestnicy ruchu. Oni mogą mieć mniejsze doświadczenie niż Ty. To oni mogą wpaść w poślizg i wjechać w Ciebie. W drodze przez las może wybiec Ci zwierzę wprost pod koła samochodu. I chociażbyś był najlepszym kierowcą naprawdę nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Ktoś powie, że często przewozimy dziecko na krótkich dystansach więc co tak naprawdę może się stać. Goni nas czas i te trzy minuty gdy musisz rozebrać dziecko naprawdę robią ogromną różnicę. Ale czy napewno? Jeśli dojdzie do wypadku, a Twojemu dziecku coś się stanie przez to, że nie miałeś czasu zdjąć kurtki… Raczej nie darujesz sobie tego do końca życia.

Wiem, że nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zapobiec. Ale jeśli można zmniejszyć prawdopodobieństwo urazu lub śmierci dziecka naprawdę warto poświęcić na to pięć minut.


Poniżej wrzucam kilka propozycji śpiworków do fotelików oraz dwa filmy, które warto obejrzeć.

dziecko w foteliku empik

Empik, Felicita Minky, cena 167 zł

 

dziecko w foteliku Tosia

Tosia, Maxi Cosi, cena 149 zł

dziecko w foteliku smyk

Smyk, MiniNu, cena 149,99 zł

dziecko w foteliku Dawanda

DaWanda, Anseba Baby, cena 79 zł

dziecko w foteliku Wózki

Wózki, Kutnik, cena 180 zł


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge